Dlaczego warto założyć własny blog?

warto założyć bloga

Budowa i prowadzenie bloga może ci umożliwić realizację wielu marzeń. Dlaczego warto założyć własny blog? Oto kilka argumentów.

Możesz zostać influencerem i ekspertem

Influencer to osoba, która wpływa w jakikolwiek sposób na innych. Są to osoby, które w Internecie zapoczątkowują trendy tak, że naśladuje ich rzesza ludzi. Wiele z nich zaczynało jako blogerzy – znane wszystkim szafiarki czy pisarze. Dzięki temu są stale w blasku fleszy, interesują się nimi media, a co za tym idzie, reklamodawcy. Wiąże się to z dużymi zarobkami i sławą. Nieznani ludzie będą Ciebie pytać o opinię i radę w wielu sprawach. Zatem będziesz miał/a głos w ważnych sprawach i będziesz usłyszany. To dobre narzędzie np. w przypadku działalności charytatywnej. Dzięki temu, że masa ludzi śledzi każdy Twój krok, pomogą Ci w każdej kampanii, dzięki czemu będziesz mógł pomóc lepiej i szybciej.

[the_ad id=”11033″]

 

Możesz dobrze zarabiać siedząc w domu

Praca biurowa i wszystkie obowiązki z tym związane mogą być bardzo uciążliwe. Szczególnie dla osoby, która średnio lubi pracować w zespole (a co za tym idzie – zgadzać się na kompromisy) czy wcześnie wstawać rano i stać w korkach. W obecnych czasach dla takich osób dobrym sposobem na zarabianie na przysłowiowy chleb jest prowadzenie bloga. Jeżeli uda nam się zbudować niemałą społeczność wokół siebie, firmy oferujące przeróżne produkty zauważą to i może to właśnie Ty będziesz twarzą ich następnych kampanii reklamowych. A wszyscy wiemy, że stawki są zachęcające. Jeżeli nie zdecydujesz się zajmować się blogowaniem na pełen etat jest to również świetna opcja na dorabianie sobie po godzinach. Jeżeli masz tzw. lekkie pióro – tym bardziej!

Motywujesz sam siebie

Regularne umieszczanie artykułów w Internecie wiąże się również z obowiązkami. Jeżeli masz już zbudowaną swoją społeczność, która czyta Ciebie regularnie, oczekuje, że teksty będą się pojawiały jak najczęściej. Uczy to sumienności i dyscypliny, aby nie odkładać za dużo rzeczy na później. Dobrym sposobem jest założenie zeszytu, w którym będziesz zapisywał/a wszystkie pomysły na artykuł czy notatkę, jakie Ci tylko przyjdą do głowy w ciągu dnia. Dzięki temu będziesz miał na wyciągnięcie ręki wypunktowaną listę tekstów, które czekają w kolejce do napisania i wrzucenia na bloga.

Tworzysz ciekawą świata społeczność

Ludzie, którzy Ciebie czytają z pewnością można nazwać ciekawymi świata ludźmi. Odwiedzili Twoją stronę, chcą się czegoś dowiedzieć, poradzić Ciebie lub po prostu miło spędzić czas na przyjemnej lekturze. Jeżeli spodobasz im się na tyle, że wrócą drugi raz, możesz być pewny/a, że polecą Ciebie swoim znajomym. Tak utworzy się pomału Twoja własna społeczność, która poprzez komentarze będzie wchodziła z Tobą w relację. Będą Cię informować, czy podoba im się Twoja twórczość bądź nie. To bardzo ważne, aby dać im narzędzie do komunikowania się z Tobą.

Poznajesz innych ludzi

Podczas wszelakich współprac będziesz miał/a możliwość poznania ciekawych osób. Również w komentarzach na blogach często można zauważyć obszerne wiadomości od czytelników. Mogą wypowiedzieć się na temat Twoich treści, polecić dobrą książkę lub wartościowy film. Możesz poznać inne spojrzenie na świat, wymienić doświadczenia. Autorzy wartościowych blogów często są zapraszani na prezentacje czy eventy. Dzięki temu istnieje możliwość poznania popularnych twórców Twoich ulubionych dzieł znacznie wcześniej od innych ludzi. Czy nie chciałbyś porozmawiać o najnowszym tomiku poezji Twojego ulubionego pisarza, uścisnąć mu dłoń?

Uczysz się rozwiązywać problemy, rozwijasz kreatywność

Podczas prowadzenia bloga mogą Cię zaskoczyć różne błędy występujące na stronie. Radząc sobie z nimi z pomocą Internetu bądź fachowców będziesz bogaty o nowe umiejętności i doświadczenie radzenia sobie z podobnymi problemami. Dobrym pomysłem jest obserwowanie ekspertów w tej dziedzinie, tj. słynnych blogerów i inspirowanie się nimi. Blogowanie zwiększa również kreatywność, ponieważ to dobre narzędzie do dzielenia się swoją twórczością: obrazami, grafikami, fanfikami, poezją. Czymkolwiek zapragniesz. Blog może się stać Twoim portfolio, którym możesz się pochwalić znajomym, nieznajomym, przyszłemu pracodawcy. Odbiorcy będą się dzielić z Tobą swoją opinią na temat Twojej twórczości, a to również rozwija. Będziesz wiedział/a jak to wszystko wpływa na innych ludzi.

Podróżujesz w najdalsze zakątki świata

Firmy reklamowe często zapraszają swoich ambasadorów na wycieczki w odległe zakątki świata na swoje eventy lub promocje nowych produktów. Ty również możesz otrzymać takie zaproszenie. Jest to świetna okazja do poznania fajnego produktu, który będziesz mógł/a polecić swoim czytelnikom. Przeglądając konta na Instagramie znanych celebrytek już nie musisz zazdrościć im comiesięcznych podróży, ponieważ sam to będziesz miał/a na wyciągnięcie ręki. Należy nadmienić, że relacje z innych krajów cieszą się niesłabnącą popularnością. Może to właśnie Twój blog zdobędzie nagrodę za najlepszy blog podróżniczy?

Infografika: Jakie są korzyści z założenia bloga?

Możesz nauczyć się lepiej i poprawniej wyrażać swoje myśli

Tak jak czytanie rozwija wyobraźnię tak pisanie uczy lepszego wyrażania myśli i zasad gramatyki. To bardzo ważna umiejętność w przypadku kontaktu z potencjalnym pracodawcą (reklamodawcami). Czytając naszego maila będzie miał pewność, że ma do czynienia z profesjonalną osobą, która potrafi właściwie i klarownie wyrażać swoje zdanie. Przyda się to również w innych zawodach, gdziekolwiek, gdzie współpracownicy muszą ze sobą współpracować, razem rozwiązywać problemy, tworzyć projekty i iść na kompromis. Dzięki klarowności wypowiedzi jest mniejsze prawdopodobieństwo jakichkolwiek konfliktów. Jest to również pomocne na rozmowach kwalifikacyjnych, ponieważ na zadane pytanie będziesz odpowiadał/a rzetelnie i klarownie, co jest kojarzone z profesjonalizmem.

Prowadzenie bloga wcale nie jest takie trudne

Aby prowadzić bloga nie musisz mieć C++, Pythona czy innych języków programowania w jednym palcu. Internet to zrobi dla Ciebie. Istnieje wiele serwisów oferujących gotowe szablony. Wystarczy tylko napisać swoją treść, dobrać tła i blog gotowy. Rejestracja na takich platformach również nie jest trudna, wszystko się dzieje analogicznie jak w przypadku zakładania konta mailowego. W Internecie można znaleźć również wiele samouczków, które poprowadzą Cię krok po kroku. Gdy uznasz, że Twoja strona rozrosła się już znacznie i potrzebujesz lepszej szaty graficznej, zawsze możesz oprosić o pomoc osoby, które zajmują się tym na co dzień.

Dobry początek w drodze do wydania swojej książki

Większość autorów bloga z pewnością obecnie lub w dzieciństwie marzył o tym, żeby zostać słynnym pisarzem lub poetą. Jeżeli nadal takie marzenie posiada, dobrym początkiem jest założenie bloga. Poprzez regularne wstawianie swoich tekstów i monitorowanie ich odbioru powoli można się przyzwyczajać do myśli, że te właśnie teksty być może mogłyby być zebrane w całość i wydane w postaci książki. Jest to o wiele bardziej efektowne, ponieważ cały materiał będzie już właściwie zebrany, a Ty, jeżeli dalej będziesz tego chciał/a, dodasz coś do niej lub nie.

Uczysz się nowych, ciekawych rzeczy

Dzięki blogowaniu i powolnemu wkraczaniu do branży szybko zauważysz, że warto się dokształcać w obszarze internetowego marketingu. Bardzo to pomoże w zdobywaniu nowych czytelników bloga, jeżeli będziemy rozumieli mechanizmy i narzędzia wykorzystywane w marketingu online. Śledź innych, inspiruj się nimi. Może zapisz się na kurs? Zawsze warto się dokształcać, a blogowanie tylko temu sprzyja. Tym bardziej, że to wszystko może się dziać w Twoim pokoju, zdalnie. Po jakimś czasie będziesz również chciał/a poszerzyć swoją działalność. Warto zapoznać się z tajnikami fotografii. Później może warto byłoby się zainteresować Youtubem? Sam/a widzisz, możliwości jest wiele, wszystko zależy od Twojej ambicji, zaangażowania i chęci nauki nowych rzeczy.

Efektywnie spędzony czas

Podczas, gdy Twoi znajomi będą zdobywać następne poziomy w grze, Ty w tym czasie możesz rozwijać swoją społeczność, uczyć się nawzajem ze swoimi czytelnikami, prowadzić dyskusje. Zdobywać nowe umiejętności. Lubisz przesiadywać na Youtube, Reddicie? Zamiast tego możesz podzielić się z innymi swoją opinią na temat nowego filmu popularnego vlogera. A nóż Ci się spodoba to, że inni poznają Twoje zdanie z Internecie? Zawsze to lepiej wykorzystany czas niż oglądanie w kółko tych samych rzeczy czy przeglądanie tablicy na Facebook, na której od 2 godzin nie pojawiło się nic nowego ani ciekawego.

Twoja własna marka

Blog może być również początkiem do rozwoju swojego asortymentu kosmetyków lub linii ubrań. Gdy twórcy posiadają już znaczną społeczność, często się tak właśnie dzieje. Gdy jesteś pewien swojej sieci kontaktów, wiesz, że ludzie Ci ufają i jest większe prawdopodobieństwo, że skorzystają z Twojej właśnie gamy produktów. Na pewno większość z nas by skorzystała z takiej możliwości. A blog daje do tego narzędzia: kontakty i pieniądze, które dzięki niemu zarabiamy. A ponadto znajomych z branży, którzy będą nam służyć radą i pomocą.

Pomagasz innym

Być może to Twoja opublikowana historia o przezwyciężeniu trądziku młodzieńczego zmotywuje innych do działania? Blogi to potężne narzędzie, dzięki któremu łatwiej jest pomagać. Może to się dziać na wiele sposobów. Możesz polecić bardzo dobrego lekarza, książkę czy napar z ziół, który pomógł Ci z okropnym bólem brzucha. Taki artykuł na pewno szybciej trafi do czytelnika niż np. program w telewizji. Dzisiaj telewizję ogląda znacznie mniej osób, a blogi czyta zdecydowana większość. Jest to bardzo łatwe i dostępne z każdego zakątka ziemi.

Budujesz sieć kontaktów

Gdy blog rośnie w siłę, autorzy są coraz częściej zapraszani na eventy, gdzie poznają innych twórców. Tworzą swoją sieć kontaktów, w której mogą się nawzajem wymieniać doświadczeniami. Dobrze jest porozmawiać o swoich problemach czy wątpliwościach z osobą, która ma podobną społeczność do Twojej. Ponadto Twoja sieć wzbogaca się o reklamodawców, co wiąże się z większymi zarobkami. Dzięki temu, że nie boisz się publikować swojej opinii, często możesz poznać osoby podobne do Ciebie i wzmocnić Twój krąg przyjaciół również o osoby z branży.

Promujesz produkty, które są godne polecenia

Duże społeczności mają to do siebie, że mogą wzajemnie polecać sobie lub odradzać produkty sprzedawane na rynku. Gdy spodoba Ci się nowa książka o medytacji, możesz o tym napisać na swoim blogu i polecić innym lekturę. Może przyczyni się to do lepszego samopoczucia chociaż jednej osoby i będzie się czuła spokojniejsza, bardziej odprężona w ciągu dnia? Tak samo w przypadku kremu, który Ciebie uczulił. Może dzięki temu ktoś, kto ma podobny stan skóry jak Twoja zostanie uchroniony przed bolesnym sutkiem alergii lub kilkudniowego obrzęku?

Możesz analizować opinie Internautów

Internauci mogą, więc chętnie korzystają z opcji komentowania treści w Internecie. Dzięki temu mogą wyrazić swoje zadowolenie, zniechęcenie czy niezadowolenie. Autorzy bloga mogą więc monitorować opinie Internautów, a co za tym idzie, co im się podoba bardziej w danym momencie, a co nie, jaki temat jest popularny. W następnym artykule będziesz mógł/a się wypowiedzieć na właśnie ten temat, co przyniesie Ci więcej wyświetleń i wzrośnie popularność Twojego bloga. Jest to częste narzędzie również w serwisie Youtube, gdzie vlogerzy komentują bieżące afery internetowe. Możesz porównać liczbę wyświetleń pod takimi filmami i i pod innymi, zwykłymi filmami. Liczby mówią same za siebie.

Dobre zajęcie, gdy nie masz pomysłu na siebie

Przeglądając vlogi na popularnych kanałach w serwisie Youtube można zauważyć, że często ich twórcy nie mieli na początku pomysłu na siebie. Ich filmy były właściwie o wszystkim, a wszystko to było określane przez nich samych jako szeroko pojęty lifestyle. Dzięki temu, że zaczęli od rzeczy prostych, takich jak nagrywanie swojej codziennej rutyny, mogli zaobserwować jak widownia reaguje na takie treści, czy to się ludziom podoba czy nie. W miarę nagrywania i rozwijania kanału można odkryć co tak naprawdę lubimy nagrywać i co się cieszy zainteresowaniem Internautów. Tak samo jest z blogowaniem. Gdy spróbuje się kilku rzeczy, wtedy jest łatwiej zdecydować się na obranie jednego, konkretnego kierunku. Utworzyć swój własny intymny kącik dla moli książkowych czy zająć się komentowaniem bieżących wydarzeń na świecie? A może pochwalisz się własną recepturą na pyszną nalewkę wiśniową, o którą Cię błagają wszyscy znajomi?

Powoli stajesz się sławny

Nie musisz już zazdrościć Maffashion czy innym celebrytkom, teraz sam/a jesteś rozpoznawalny/a. Na Instagramie i w innych mediach społecznościowych przybywa Ci followersów, a co za tym idzie, propozycji marketingowych. Czemóż by nie skorzystać z takiej formy zarobku? Pisz od serca, a zobaczysz, że znajdą się ludzie, którzy będą za Tobą podążać i interesować się Tobą. A od tego już tylko 1 krok do zostania wpływowym celebrytą. Może to właśnie Ty zaszczycisz swoją obecnością następną edycję Tańca z Gwiazdami? Wszystko jest możliwe.

To nie jest wcale kosztowne

Założenie bloga i początki jego działalności wcale nie są drogie. Jak zostało wspomniane wcześniej, istnieją gotowe szablony, które można wykorzystać. Są one w pełni darmowe. Gdy witryna się rozrośnie, zawsze istnieje możliwość wynajęcia specjalisty od grafiki, co też nie jest wcale takie drogie. Również Ty sam/a możesz się tym zająć, być może zainteresujesz się tą tematyką i odnajdziesz własne hobby? W Internecie można znaleźć wiele samouczków tłumaczących zawiłości programu Photoshop. Dzięki temu będziesz miał swoją własną, niepowtarzalną grafikę, której nikt nie będzie miał. Może warto spróbować?

Jak założyć bloga? Oto odpowiedź!

W tym artykule znajdziesz instrukcję do pobrania i wideo: jak założyć blog.

Related Articles