10 bezpłatnych wtyczek WordPress, które warto zainstalować tuż po założeniu bloga

bezpłatne wtyczki do Wordpress

Wtyczki do systemu WordPress to funkcjonalne rozszerzenia możliwości twojego bloga. Abyś już tuż po założeniu bloga mógł tworzyć wartościowe treści i przygotować się do różnych wyzwań, przygotowałem dla ciebie listę bezpłatnych wtyczek, które możesz natychmiast pobrać i zainstalować.

 

Wtyczka SEO dla lepszego rankingu w wyszkiwarkach typu Google

wtyczka wordpress yoast seo

Yoast SEO to jedna ze wtyczek, która pomoże Ci zoptymalizować Twoją nową stronę pod wyszukiwarki internetowe jak Google. Sam WordPress nie zawiera zbytnio opcji, które taką optymalizację by umożliwiły, dlatego warto skorzystać z odpowiedniego rozszerzenia. Wtyczka ta wyróżnia się na tle konkurencji nie tylko posiadaniem niemal wszystkich ważnych opcji, które są potrzebne do wewnętrznego SEO, ale również niesamowitą prostotą w obsłudze tego pluginu. Mnogość ustawień zostanie doceniona przez zaawansowanych użytkowników, a początkujący docenią intuicyjny kreator, który przeprowadzi krok po kroku przez proces konfiguracji wtyczki. Wtyczkę pobierzesz z https://pl.wordpress.org/plugins/wordpress-seo/.

 

Projektuj formularze kontaktowe

wordpress contact form 7 wtyczka do formularzy

Contact Form 7 umożliwia stworzenie zaawansowanego formularza kontaktowego dla Twojej strony. Dostosowanie formy kontaktu z właścicielem strony sprawia, że może on odbierać informacje od odbiorców zgodnie z przyjętym schematem i potrzebami. Minusem może być fakt, że projektowanie formularzy opiera się o kod HTML, jednak obecny we wtyczce przykład jest łatwo modyfikowalny, co sprawia, że nawet jeśli nie znasz HTMLu, to poradzisz sobie z utworzeniem formularza zawierającego wszystkie wymagane pola. Contact Form 7 pobierzesz z https://pl.wordpress.org/plugins/contact-form-7/.

 

Antyspam dla bloga

 

Akismet reklamuje się jako najskuteczniejsza metoda walki ze spamem na blogu. Komentarze są niezbędne w popularyzowaniu bloga, jednak liczą się tylko te merytoryczne. Zdarza się jednak, że ponad 80% komentarzy stanowi spam, który nie tylko nie wzbogaca treści, ale znacznie uprzykrza kontakt z odbiorcami strony. Ręczne przeglądanie i usuwanie każdego z nich jest czasochłonne, dlatego potrzebujesz skutecznego filtru antyspamowego.

Działanie polega na filtrowaniu spamu, który może pojawiać się w komentarzach na blogu. Warto zwrócić uwagę, że wtyczka oparta jest o autorski algorytm, który uczy się na własnych błędach, co sprawia, że im dłużej używasz tej wtyczki, tym skuteczniejsza ona jest.

Plugin umożliwia podglądanie statystyk zablokowanych komentarzy. Po konfiguracji wtyczki możesz znaleźć zakładkę statystyki, gdzie znajdziesz dokładne informacje o działaniu programu. Warto regularnie zaglądać do tego miejsca, aby wyeliminować ewentualne pomyłki programu i usprawnić jego działanie. Akismet możesz pobrać z https://pl.wordpress.org/plugins/akismet/.

 

Zbieraj statystyki z Google Analytics i wtyczką integrującą MonsterInsights

wtyczka integracji Google Analytics z WordPress

Google Analytics for WordPress by MonsterInsights umożliwia połączenie google Aanalytics z WordPressem. Narzędzie statystyczne dostarczone przez Giganta z Mountain View jest niezbędne w monitorowaniu aktywności Twoich odbiorców na stronie, ich liczby oraz zachowań. Pamiętaj, że aby wtyczka działała prawidłowo, należy najpierw zarejestrować Twoją stronę w systemie Google Analytics. Będziesz do tego potrzebować konta gmail.

Konfiguracja Google Analitycs na Twojej stronie wymaga modyfikacji kodu HTML szablonu. Można jednak ominąć ten problem, korzystając ze wtyczki przygotowanej przez MonsterInsights. Pozwoli ona na konfiguracje Google Analytics na Twojej stronie w kilku kliknięciach, a dostęp do statystyk będziesz mieć z poziomu panelu administracyjnego Twojej strony. Wtyczkę pobierzesz z https://pl.wordpress.org/plugins/google-analytics-for-wordpress/.

 

Automatyczna optymalizacja obrazów

smush wtyczka wordpress do optymalizacji obrazów

WP Smush umożliwia konwersję obrazków na Twojej stronie opartej o WordPress. Jest to ważny w procesie optymalizacji Twojej strony internetowej. Zaletami tej wtyczki jest zastosowanie zaawansowanych technik bezstratnej konwersji plików, więc Twoje obrazy nie stracą na jakości. Plugin obsługuje najpopularniejsze rozszerzenia.

Jego działanie polega na skanowaniu wszystkich obrazów, które dodajesz na stronę, a następnie wycinaniu wszystkich niepotrzebnych danych. Dzięki temu obrazy mają mniejszy wpływ na szybkość ładowania Twojej strony Internetowej.

Darmowa wersja tej wtyczki pozwala na konwersję wtyczek, które zajmują do 1 MB. Konwersja większych obrazów wymaga zakupu licencji na użytkowanie wtyczki. Wtyczkę pobierzesz z https://pl.wordpress.org/plugins/wp-smushit/.

 

Łatwy sposób tworzenia formularzy

Everest Forms do WordPress formularze

Everest Forms jest kolejną prostą formą, która pomoże Ci stworzyć formularze na Twojej stronie. Jej zaletą jest to, że za jej pomocą można stworzyć każdy rodzaj formularza, nie ograniczając się tylko do tych kontaktowych.

Jest to wtyczka przyjazna dla początkujących użytkowników, budowa opiera się na przeciąganiu prefabrykowanych elementów. Dodatkowo w pluginie znajduje się baza gotowych szablonów, których można użyć bez modyfikacji lub poddać dowolnej obróbce.

Sama wtyczka zapewnia pełną responsywność, szybkie działanie oraz stabilność, co w połączeniu z atrakcyjnym wyglądem formularzy, czyni ją jednym z najlepszych rozwiązań do tworzenia formularzy na Twojej stronie. Wtyczkę możesz pobrać ze strony https://wordpress.org/plugins/everest-forms/.

 

Twórz złożone tabele

TablePress wtyczka do tworzenia tabeli

TablePress zastąpił popularną wcześniej wtyczkę WP-Table reloaded. Wtyczka służy do tworzenia zaawansowanych tabel na Twoją stronę. Warto jednak zwrócić uwagę, że działa ona na innej zasadzie niż konkurencyjne rozwiązania. Plugin ten tworzy tabele osadzane jako osobne byty, które nie są powiązane z kodem HTML. Dzięki temu można je umieszczać w dowolnych miejscach na stronie, bez potrzeby żmudnego modyfikowania kodu strony.

Tabele stworzone w TablePress są estetyczne, a dodatkowo w pełni interaktywne. Pozwalają na sortowanie, przeszukiwanie czy stronicowanie. Obsługa wtyczki jest bardzo intuicyjna, a bardziej zaawansowani użytkownicy odnajdą opcje, które spełnią ich wymagania, jak na przykład dodanie własnego stylu CSS). Wtyczkę możesz pobrać ze strony https://pl.wordpress.org/plugins/tablepress/.

 

Plugin, który przyśpiesza bloga

 

WP Super Cache pozwoli Ci na przyśpieszenie Twojej strony. Szybkość ładowania się strony jest obecnie kluczowa, sprawia, że znacznie mniejsza ilość użytkowników opuści Twój serwis bez zapoznania się z nim (jest to współczynnik odrzuceń).

Każde żądanie wyświetlenia Twojej strony sprawia, że WordPress pobiera informacje, a następnie generuje dokument HTML. Zastosowanie wtyczki WP Super Cache sprawia, wygenerowane dokumenty HTML zapisywane są na dysku serwera, co znacząco skraca czas ładowanie się strony. Przydaje się to w szczególności, gdy Twój hosting posiada limitowany czas na obciążenie bazy danych oraz czasu pracy procesora. Wtyczkę możesz pobrać ze strony: https://pl.wordpress.org/plugins/wp-super-cache/

 

Zadbaj o kopie zapasowe bloga

Updraft Plus wtyczka do kopii zapasowych WordPress

UpdraftPlus pozwala na proste tworzenie kopii zapasowej Twojej strony. Warto zwrócić uwagę, że jest to jedna z najpopularniejszych wtyczek, która pozwala na wykonywanie kopii zapasowych Twojej strony. Została pobrana ponad milion razy!

Użycie tej wtyczki sprawia, że utworzone kopie zapasowe przesyłane są do chmury, skąd możesz je bezpiecznie przywrócić w dowolnym momencie. Plugin obsługuje najpopularniejsze serwisy takie jak DropBox, Google Drive, serwer FTP i wiele innych. Wersja płatna pozwoli Ci przesłać kopię do Microsoft OneDrive, Microsoft Azure, Google Cloud Storage, Backblaze B2, SFTP, SCP i WebDAV. Wtyczkę możesz pobrać ze strony https://pl.wordpress.org/plugins/updraftplus/

 

Chroń bloga przed atakami

Wordfence wtyczka do ochrony WordPress przed atakami

Wordfence Security – Firewall & Malware Scan – zwiększa bezpieczeństwo Twojej strony internetowej. Pomimo tego, że WordPress uważany jest za bezpieczną platformę, to należy regularnie skanować swoją stronę. Liczne automatyczne ataki hakerskie wynikają z popularności platformy i przeprowadzane są celem pozyskania komputerów do botnetu czy wykradania danych.

Wtyczka ta zapewni Ci kompleksową ochronę w postaci firewallu już na poziomie serwera, skanera plików CMS, zabezpieczenia przed atakami brute force, a nawet filtr antyspamowy do komentarzy.

Plugin posiada też funkcję automatycznych powiadomień e-mail, które mogą być przesyłane cyklicznie lub natychmiastowo. Będę Cię one informować o atakach, nieudanych próbach logowania czy nowych użytkownikach. Wtyczkę możesz pobrać z https://pl.wordpress.org/plugins/wordfence/

 

Jeśli chcesz zostać blogerem albo stworzyć własną stronę firmową, to zajrzyj na moją stronę jak założyć bloga.

Related Articles