Jak założyć bloga? [film i bezpłatna instrukcja do pobrania]

jak założyć bloga - bezpłatna instrukcja

Jak założyć bloga?

Bezpłatny film instruktażowy i instrukcja do pobrania

Chciałbyś założyć własnego bloga? Tutaj dowiesz się, jak założyć bloga na systemie WordPress. Pokażę ci krok po kroku, jak wybrać hosting i zainstalować bloga. Zajmie ci to może 15 minut. Moją instrukcję możesz pobrać jako wygodnego PDFa, albo przewinąć stronę niżej i przeczytać.

Link do instrukcji prześlę ci pocztą elektroniczną. Wpisz swoje dane, a w ciągu kilku minut otrzymasz maila z linkiem do pobrania instrukcji pdf.




Szanujemy Twoje dane i nikomu ich nie przekazujemy. Zaznacz zgodę, byśmy mogli wysłać instrukcję.

Przedstawię się: Jestem Chris Like, urodziłem się w Niemczech, mieszkam w Polsce i od ponad 10 lat zajmuję się cyfrowym marketingiem i rozwojem potencjału jednostki. Chciałbym, aby założenie tego bloga stało się dla ciebie przełomowym momentem i wstępem do ekscytującej przygody dzielenia się zainteresowaniami z innymi użytkownikami sieci. Blog możesz też wykorzystać do zbudowania wizerunku, założenia biznesu w sieci i kariery jako influencer – internetowy ekspert lub celebryta.

Poniżej znajdziesz instrukcję wideo oraz opis, jak zainstalować system blogowy WordPress. Pobierz też bezpłatną instrukcję “Jak założyć bloga? Instalacja WordPress”.

Wybieramy hosting

Kiedy zakładamy blog, chcemy, aby był on bez przerwy dostępny dla naszych czytelników. W tym celu musimy go umieścić na komputerze, który jest włączony non-stop i podłączony do Internetu. Potrzebujemy więc serwera, albo przynajmniej jego część.Hosting jest usługą dzięki której wynajmujesz część zasobów serwera. To wygodny i cenowo korzystny sposób, by udostępnić swojego bloga wszystkim użytkownikom Internetu. W Polsce jest wielu dostawców hostingu.

Oto przykłady:

Są też firmy udostępniające bezpłatny hosting:

000webhost.com

cba.pl

Wybierając plan hostingowy, sprawdź, czy będzie na nim działał blog oparty na systemie WordPress. Możesz wysłać zapytanie do danej firmy lub zwrócić uwagę na te parametry:

  • PHP (co najmniej 7.0)
  • PHP memory limit (co najmniej 128 MB)
  • MySQL (co najmniej 5.0.15)
  • mod_rewrite

Przykładowy hosting

By ci pokazać, jak założyć bloga, wybrałem zenbox.pl. Dlaczego akurat tego dostawcę? Jego hosting ma dobre parametry, działa szybko (strony się szybko ładują) i daje 14 dni bezpłatnego okresu próbnego. Wejdź na stronę zenbox.pl i kliknij na przycisk Wypróbuj za darmo.

Wybierz swój plan hostingowy. Wybierz swoją domenę. Zamiast darmowej domeny, która jest tak naprawdę subdomeną systemu zenbox, warto zainwestować w profesjonalną domenę. Dlatego wybierz opcję Rejestruj domenę.

Jaką wybrać domenę? Jeśli grupą docelową twojego bloga są użytkownicy z Polski, warto zainwestować w domenę z końcówką .pl. Natomiast sama nazwa domeny będzie zależała od tematyki twojego bloga. Jeśli tematem jest fotografia, możesz wybrać np. fotostory.pl (o ile jest jeszcze wolna).

Pod koniec przejdź do podsumowania i wpisz swoje dane. Podaj też dane do logowania się w systemie zenbox, czyli adres mailowy i ustal jakieś hasło. Jako formę płatności wybierz przelew, bo dzięki temu masz 14 dni na bezpłatne wypróbowanie usługi.

Następnie, po prawej stronie ekranu zaakceptuj regulamin i umowę, a następnie kliknij na czerwony przycisk Przejdź do płatności.

Po kilku minutach otrzymasz mailowe potwierdzenie i wtedy będziesz mógł się zalogować do panelu zenbox. Panel znajduje się pod adresem https://panel.zenbox.pl

Wpisz tam swój adres mailowy i ustalone przed chwilą hasło, by się zalogować.

Panel hostingowy

Tak wygląda panel hostingowy zenbox. Tutaj masz kontrolę nad zasobami, które wynająłeś. Możesz dodawać nowe domeny, adresy mailowe, tworzyć kopie zapasowe i oczywiście instalować swojego bloga.

Wielu dostawców hostingu oferuje automatyczne instalatory WordPress. Czym jest WordPress? WordPress to system zarządzania treścią, który jest idealny do stworzenia bloga. Dzięki niemu, by prowadzić profesjonalnego bloga, nie musisz zajmować się kodowaniem stron w HTML, CSS czy JavaScript. Możesz się całkowicie skupić na tworzeniu treści, czyli na artykułach tekstowych, ilustracjach czy nagraniach. Wpisy blogowe czy podstrony dodajesz za pośrednictwem przyjaznego interfejsu – korzystasz z niego podobnie jak z systemu operacyjnego.

Automatyczna instalacja WordPress

Aby rozpocząć automatyczną instalację systemu WordPress, kliknij w menu po lewej stronie na SERWER, a następnie na Aplikacje.

Pojawi się Installatron. Przewiń w dół i wybierz WordPress.

Po chwili pojawi się ekran instalacyjny WordPress.

Kliknij na Instaluj tę aplikację.

Po kliknięciu pojawi się ekran, gdzie możesz ustalać szczegóły. Zwykle nie musisz tutaj nic zmieniać.

Wyjątkiem są pola do ustalenia użytkownika i hasła. Tymi danymi będziesz się logował jako administrator do swojego bloga. Wybierz nazwę użytkownika, którą zapamiętasz i bezpieczne hasło. Podaj swój adres mailowy i tytuł strony oraz motto czyli podtytuł. Później będziesz mógł te dane zmienić z poziomu panelu administracyjnego bloga.

Następnie przewiń stronę w dół i kliknij na Zainstaluj.

 

Po chwili pojawi się ekran ukazujący proces instalacji. Potem zobaczysz ekran z danymi twojego bloga: adresem oraz adresem do panelu administracyjnego (zakończony /wp-admin). Skorzystaj z obu tych odnośników, by zobaczyć aktualny stan bloga oraz by wejść do panelu administracyjnego (tzw. Kokpit).

Ręczna instalacja WordPress

Ręczna instalacja bloga na WordPress wymaga kilku kroków. Na początku musisz pobrać pakiet plików do instalacji WordPressa. Znajdziesz go na stronie: https://pl.wordpress.org/download/

Pobierz i zapisz pakiet na dysku swojego komputera.

Zaloguj się do panelu hostingowego. Z menu wybierz SERWER, Manager plików. Następnie wejdź w folder (katalog) public_html.

Będąc w folderze, kliknij na dole ekranu na Wgraj pliki do obecnego katalogu.

Teraz kliknij na Wybierz plik. Pojawi się okienko, w którym musisz wybrać pakiet instalacyjny – ten, który przed chwilą pobrałeś na dysk swojego komputera.

Następnie kliknij na Wgraj pliki.

Kiedy plik zostanie wgrany, kliknij na Wypakuj.

W kolejnym ekranie potwierdź, klikając na Rozpakuj.

Pojawi się folder wordpress. Gdybyś zostawił swojego bloga w tym folderze, jego adres wyglądałby tak: https://myblog.stronazen.pl/wordpress/

Im krócej tym lepiej, dlatego wyciągniemy pliki z foldera, byś zyskał adres: https://myblog.stronazen.pl

W tym celu wejdź do foldera wordpress – kliknij na nazwę.

Następnie zaznacz wszyskie foldery i pliki w prawej kolumnie Wybierz.

Po zaznaczeniu, kliknij na Dodaj do schowka pod tabelą.

Przewiń stroną do góry i wróć do poprzedniego foldera klikając na /Poziom wyżej.

Następnie kliknij na Przenieś pliki ze schowka tutaj.

Gratulacje! Twoje pliki są teraz we właściwym miejscu.

Pliki już mamy. Teraz potrzebna jest jeszcze baza danych. Wybierz z lewego menu SERWER, Bazy MySQL. Następnie kliknij na UTWÓRZ NOWĄ BAZĘ DANYCH.

W kolejnym ekranie uzupełnij pola jak w następującej ilustracji.

Wymyśl skomplikowane hasło ze znakami specjalnymi, składające się co najmniej z 8 znaków. Zapisz je sobie, bo przyda się przy instalacji WordPressa. Gdy już wypełnisz wymagane pola, kliknij na Utwórz.

Teraz mamy już pliki i bazę danych. Możemy rozpocząć instalację. Wpisz w przeglądarce internetowej adres swojej strony. W przykładzie jest to myblog.stronazen.pl. Zobaczysz taki ekran:

Kiedy klikniesz na Zaczynajmy, zobaczysz kolejny ekran.

Wypełniasz te pola danymi, które ustalałeś tworząc bazę danych. Pole Adres serwera bazy danych pozostaje zwykle bez zmian. Jeśli chodzi o Prefiks tabel, warto go zmienić z wp_ na jakiś inny, np. xb7_ czy wx2_. Dlaczego? Przyczyni się to do wyższego poziomu bezpieczeństwa wobec ataków hakerskich.

Zatwierdź klikając na Wyślij.

Jeśli dane są poprawne, pojawi się kolejny ekran. Kliknij na Uruchom instalację.

Po chwili pojawi się kolejny ekran. Wypełnij go. Ustalając nazwę użytkownika i hasło pamiętaj, że tymi danymi będziesz się logować do panelu administracyjnego swojego bloga. Wybierz bezpieczne hasło. Następnie kliknij na Zainstaluj WordPressa.

Po tym kroku otrzymasz komunikat, że instalacja została zakończona.

Możesz obejrzeć aktualny stan bloga wpisując w przeglądarce jego adres, np. https://myblog.stronazen.pl

Możesz też zalogować się panelu administracyjnego dopisując /wp-admin, np. https://myblog.stronazen.pl/wp-admin

Panel administracyjny jest też zwany Kokpitem. Daje ci możliwość zarządzania swoim blogiem.

Zapraszam cię do mojego kursu budowania własnej strony, własnego bloga w oparciu o WordPress. Ten kurs online składa się z wielu wideolekcji i zawiera nie tylko informacje, jak założyć bloga, ale też co uwzględnić, gdy chcesz się wypromować jako ekspert czy influencer. Zobacz: https://chrislike.pl/go/jak-zalozyc-bloga-kurs/

Dlaczego warto założyć bloga w oparciu o WordPress?

Już wiesz, jak założyć bloga. Ale dlaczego założyłem go na WordPressie? Czym jest WordPress? Definicja WordPressa jest niezwykle syntetyczna. Otóż WordPress został napisany w języku programowania PHP i jest to system zarządzania treścią (CMS) dedykowany blogom. WordPress opiera się na bazie danych MySQL. Pracuje zaś na licencji GNU General Public License, co oznacza, że można go używać bezpłatnie. I ta ostatnia informacja najbardziej cieszy blogerów. Jeśli więc planujesz założenie i prowadzenie bloga, odpowiedzią jest WordPress.

Popularność WordPressa sprawia, że obecnie opartych o niego jest blisko 25% światowego potencjału stron internetowych. WordPress to nie globalne, wysokobudżetowe kampanie, lecz ciągły rozwój, bezpłatny dostęp i łatwość użytkowania bez konieczności posiadania jakichkolwiek umiejętności w kodowaniu. WordPressa poleca się przede wszystkim autorom stron internetowych z blogiem w planach, ale także przyszłym właścicielom sklepów internetowych, kursów on line i portfolio w otwartym dostępie. WordPress jest łatwy, przyjazny i intuicyjny, a to najbardziej cenią sobie blogerzy. Dlaczego więc warto założyć bloga w oparciu o WordPressa? Oto dziesięć powodów.

Powód 1. Globalna popularność WordPressa

Aż 25% światowych zasobów stron internetowych opartych zostało na WordPressie. A jeśli wciąć pod uwagę procent stron internetowych używających z zasady systemów zarządzania treścią (czyli CMS) udzia WordPressa wzrasta aż do 60%. Drugie miejsce zajmuje Joomla (5%), a zatem absolutnym liderem jest WordPress. Na pytanie o źródło tej popularności, odpowiedzią jest nie tylko bezpłatność WordPressa, ale i systematyczne dokładanie coraz nowszych i ciekawszych wtyczek, czyli rozwój tego systemu. Czego chcieć więcej?

Powód 2. Wszechstronność – królestwo wtyczek

WordPress stworzony został z myślą o blogerach i blogowaniu. I właśnie dlatego warto założyć bloga opartego o WordPress, bo dzięki temu działa on naprawdę świetnie w tej dziedzinie. Tworzenie treści typowo blogowych, a więc dokładanie wpisów, wraz z ich edycją, planowaniem i ustawianiem, dobra obróbka publikowanych zdjęć i komentarzy, to funkcje absolutnie kluczowe w udanym blogowaniu. Efekty te są osiągane dzięki wtyczkom, które WordPress ciągle rozwija i udoskonala.

Powód 3. Elastyczność – bo blog może stać się na przykład sklepem internetowym

Zakładając bloga nie musimy od razu wiedzieć, w jakim kierunku się on rozwinie. Ostatnim trendem w blogowaniu są autorskie sklepy internetowe z różnymi produktami, od rękodzieła blogera po artykuły sponsorowane. W sklepie takim można zresztą uruchomić forum klientów, portale informacyjne i ogłoszeniowe, sprzedaż kursów i szkoleń, no i oczywiście bilety na wydarzenia blogerskie. Z WordPressem możliwości jest naprawdę wiele. Wystarczy dodać nowe funkcje i wtyczki. A wszystko to bez potrzeby konsultacji z profesjonalnym programistą, co sprawia, że rozwój ten jest całkowicie darmowy.

Powód 4. Darmowy, gotowy zestaw funkcji w postaci wtyczek

WordPress proponuje użytkownikom gotowy i całkowicie darmowy zestaw wtyczek. Dzięki temu ułatwieniu radzenie sobie z blogiem jest bezproblemowe nawet dla osoby bez żadnych kwalifikacji informatycznych, a tym bardziej programistycznych. Budżet bloga opartego o WordPress może być więc zerowy, a standardy WordPressa są na tyle przejrzyste, że poradzi sobie z nimi nawet amator. W dodatku rozbudowa wtyczek może zostać również wykonana pod kątem SEO, wraz z tłumaczeniem bloga na inne języki niż wyjściowy i kontrolą szybkości wczytywania się strony. W ten sposób blog będzie szybko i poprawnie pozycjonowany. Oczywiście bez dodatkowych, płatnych usług informatycznych.

Powód 5. Bezpłatny system pełnej obsługi bloga

Planując założenie bloga warto wybrać WordPressa, ponieważ zapewnia on bezpłatny system obsługi. Nie wydamy więc ani złotówki uruchamiając nasz blog (hosting i domenę trzeba będzie jednak wykupić, ale ich koszty są minimalne). Opłaty za użytkowanie WordPressa rozpoczynają się dopiero od jego bardzo profesjonalnych rozszerzeń, jednak blogerowi nie są one potrzebne. System bezpłatnych wtyczek i motywów jest na tyle szeroki, że płatna oferta przyda się naprawdę zaawansowanym profesjonalistom.

Powód 6. Bardzo łatwa integracja bloga z innymi przestrzeniami internetowymi

Blogerzy cenią także WordPressa za jego elastyczność, czyli łatwość integracji z przestrzeniami takimi jak Ceneo, Allegro, czy innymi bramkami płatności. Dzięki temu rozwiązaniu artykuł blogowy może świetnie przekierowywać czytelnika do produktu wystawionego na Allegro, jeśli nie posiadamy na przykład osobnego sklepu internetowego. Ta funkcja może się przydać z dnia na dzień, a WordPress jest na to doskonale przygotowany, dzięki czemu bloger może eksperymentować z wieloma aktywnościami.

Powód 7. Pełne bezpieczeństwo bloga

WordPress bardzo skrupulatnie dba o zasady bezpieczeństwa dla bloga. Hasła, bezpieczeństwo instalacji kolejnych wtyczek, dobrze skonfigurowane aktualizacje i szereg innych rozwiązań, sprawiają, że nie tylko dane i treści, ale i poprawne funkcjonowanie bloga są pod pełną kontrolą blogera. To naprawdę ważna zaleta bloga opartego na WordPressie.

Powód 8. WordPress zapewnia płynność ról blogerowi

W dzisiejszych warunkach wolnego rynku każda aktywność twórcza może stać się biznesem. Dlatego właśnie wielu blogerów zaczyna od hobbystycznego miejsca dla siebie i przyjaciół, a następnie ich blog staje się przestrzenią internetową do sprzedaży artykułów sponsorowanych, reklam lub – po prostu – sklepem internetowym. Płynność przejść pomiędzy tymi rolami dzięki WordPressowi staje się łatwa i możliwa w każdej chwili. I za tę cechę właśnie wielu autorów blogów kocha WordPressa.

Powód 9. Nieśmiertelny YouTube pomaga blogowi

Wielu blogerów używających WordPressa ceni go za tak banalną, a jednak niezwykle cenną promocyjnie, funkcję jak łatwość linkowania filmów z YouTube’a. Blogi z dobrze działającymi multimediami łatwiej wypromować, a podpięcie materiałów z YouTube’a jest niezwykle prostym rozwiązaniem w WordPressie. Można też YouTube’a traktować jako oddzielny blog, czyli vlog. Wszystko zależy od decyzji blogera, a WordPressa pozostawia tu pełen wachlarz możliwości.

Powód 10. Przyzwyczajenia odbiorców do estetyki WordPressa

Wydawać by się mogło, że to banał, a jednak doświadczeni blogerzy użytkujący WordPressa chwalą go za bycie swoistą kuźnią nawyków jego odbiorców. Okazuje się, że przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka, a odbiorcy bloga wychowani przez innych blogerów na WordPressie właśnie, dobrze adaptują się do nowych przestrzeni blogowych, opartych na WordPressie. I nic w tym dziwnego, bo sam Platon podobno mawiał, że najbardziej lubimy, to co już znamy. Łatwo więc nam odbierać treści w poetyce przećwiczonej innymi blogami. To koronna, ostatnia, choć kto wie, czy nie najważniejsza zaleta WordPress w blogowaniu z sukcesem. Warto po ten sukces sięgnąć, a WordPress zachęca do samodzielnych poszukiwań nowych szans, bo jest prosty, intuicyjny i – przede wszystkim – darmowy.

Ciekawe tematy związane z założeniem bloga na WordPress

Jak założyć i prowadzić bloga na WordPress – kurs online

Najlepsze bezpłatne motywy WordPress

Bezpłatne wtyczki WordPress na start