10 sposobów jak zarabiać na blogu

ilustracja sposoby jak zarabiać na blogu

Założenie bloga może być początkiem ekscytującej przygody, która może przynieść spore zyski. Warto uwzględnić 10 sposobów jak zarabiać na blogu.

1. Wybierz dobry temat

Dobry temat to podstawowy element przy tworzeniu bloga. Wybranie tematyki jest kluczowe, zapewni Ci popularność, a co za tym idzie częste wejścia na stronę, które z kolei przyniosą zysk. Blog może być wielotematyczny, czyli lifestylowy. To dość popularny rodzaj, na takim blogu możesz pisać właściwie o wszystkim, o tym, co jest ważne lub aktualne. Musisz tylko sprawdzać, czy dane tematy wzbudzają zainteresowanie i dbać, aby blog nie stał się nudny. Inną kategorią, którą możesz wybrać, są blogi jednotematyczne. Jeżeli interesujesz się jakimś tematem, masz ciekawe hobby, warto pisać o tym na blogu. Najbardziej chwytliwe tematy to moda, uroda, sport, technologie, podróże, wychowanie dzieci, książki. Taki blog będzie skierowany do określonej grupy odbiorców np. młodych mam, dziewczyn zainteresowanych nowinkami kosmetycznymi czy fanów wybranej dyscypliny sportu.

2. Dodaj reklamę

dodaj reklamy do bloga

Jednym ze sposobów, aby blog przynosił zysk, jest zamieszczanie na nim reklam. Możesz skorzystać z różnych systemów reklamowych np. AdSense. Reklamy, które są zamieszczane na blogu, powinny nawiązywać do jego tematyki, np. na blogu o rodzicielstwie dobrze sprawdzą się reklamy pampersów czy zabawek dla dzieci, a na blogu o podróżach reklamy gadżetów podróżniczych czy biur podróży. Z ilością reklam należy jednak uważać, bo zbyt duża ich ilość może zniechęcić czytelnika. Aby umieścić reklamę na blogu, wystarczy zarejestrować się na jednej z wymienionych stron i wkleić link na swoją stronę. Za każde kliknięcie otrzymujesz niewielką kwotę. Dodatkowo, aby pozyskać reklamodawców, możesz bezpośrednio kontaktować się z firmami i próbować zainteresować ich swoją stroną.

3. Pomyśl o programie partnerskim

Można także spróbować zarabiać przez tzw. afiliację, czyli polecaniu produktów czy usług, stworzonych przez kogoś innego. Polega to na tym, że na blogu umieszcza się specjalny link, a jeżeli osoba czytająca bloga kliknie w niego i kupi jakiś produkt, ty dostajesz procent od sprzedaży. Można spróbować współpracy z Ceneo, Empik lub innymi programami partnerskimi. Niektóre z nich nie wymagają zakupu, płacą już za samo klikniecie w link. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie musisz czekać, aż ktoś zgłosi się do Ciebie z propozycją reklamy, sam możesz umieścić materiały reklamowe (banery lub linki partnerskie) i czekać na zyski. Aby rozpocząć, wystarczy zarejestrować się na platformie afiliacyjnej jak Tradedoubler czy webePartners, wybrać programy partnerskie i zacząć generować linki.

4. Współpraca z markami

To bardzo intratny sposób na zarobkowanie na blogu, dzięki niemu można zarobić naprawdę duże kwoty. Możesz nawiązać współprace z jakąś znaną marką, która jest związana z tematyką twojego bloga. Współpraca z marką oprócz zarobku jest dużym prestiżem dla autora blogu. Dzięki temu kojarzony jesteś ze znanym światem, jesteś po trosze twarzą reklamowanej marki dla swoich czytelników. Jest jeden haczyk we współpracy z markami. Należy być już dość znanym blogerem, aby któraś ze znanych firm zechciała z Tobą nawiązać współpracę. Na początek najlepiej poszukać jakiejś mniej znanej marki, dzięki temu jest większa szansa, że będzie chciała skorzystać z Twojej oferty.

5. Artykuły sponsorowane

To kolejny sposób na zarobienie pieniędzy. Polega na tym, że na swoim blogu umieszczasz artykuł, w którym dopasujesz jakieś wydarzenie lub produkt, a firma wypłaca Ci za to wynagrodzenie. Trzeba być w miarę obiektywnym, ale oczywiście należy skupić się bardziej na dobrych stronach opisywanego produktu, tak aby wzbudził on zaciekawienie u czytelnika. Firmy chętnie korzystają z tej formy współpracy z blogerami, bo to dobry sposób na poszerzenie grona klientów. W przypadku tej opcji warto być ostrożnym, aby nie zrazić swoich czytelników, reklamując produkt kiepskiej jakości i bez żadnej wartości. Strata wiarygodności i zaufania czytelników to przykra rzecz, przez nieuwagę blog może stać się nieatrakcyjny dla czytników. A pamiętaj, że to dzięki nim istniejesz w sieci. Aby reklamodawcy chętnej zamawiali u Ciebie artykuły sponsorowane, muszą wiedzieć, że Twój blog jest wartościowy, a Twoje artykuły reprezentują pewną wartość. Pamiętaj, że nie musisz sam pisać artykułów. Blogerzy często zamawiają je u copywriterów, na stronach typu Giełda Tekstów czy GoodContent.

6. Sprzedaż własnych produktów

Jeżeli stworzyłeś coś własnego, napisałeś książkę, robisz koszulki z nadrukiem, świeczki lub świąteczne aniołki, blog to świetne miejsce na ich zaprezentowanie i sprzedaż. Można również stworzyć kurs online lub e-booka. Właśnie takie produkty online są najkorzystniejsze, ponieważ nie wymagają wielkich inwestycji i nakładów finansowych. Można także sprzedawać usługi. Jeżeli jesteś w czymś dobry, możesz udzielać konsultacji lub porad z jakieś dziedziny. Zaletą sprzedaży produktów jest to, że raz wymyślone produktu można sprzedawać wielokrotnie, dzięki czemu zysk stale rośnie. Jednak tworząc własny produkt trzeba wykazać się inwencją twórczą, dobrym pomysłem i umiejętnościami.

7. Sklep internetowy

Sklep z asortymentem powiązanym z blogiem to również dobra sposób, na czerpanie zysków z bloga. Te dwie formy mogą nawzajem się nakręcać. Na blogu możesz reklamować swój sklep i sprzedawane tam produkty. I odwrotnie, w sklepie możesz wstawić wzmiankę o blogu. Dzięki temu grono twoich czytelników i klientów w sklepie powinno znacznie się powiększyć. Sklep można założyć w trakcie, jak blog rozwija się. Gdy np. prowadzisz bloga o tematyce kosmetyków ekologicznych, możesz założyć sklep, który będzie sprzedawał takie produkty, a gdy prowadzić blok o rodzicielstwie możesz sprzedawać zabawki. Jeśli masz bloga na systemie WordPress, warto postawić na wtyczkę Woocommerce.

8. Portale społecznościowe

Portale społecznościowe typu Facebook, YouTube czy Instagram to bardzo dobre narzędzia, które jest bardzo pomocne przy prowadzeniu bloga. Nic nie kosztuje, a dzięki wymienionym stronom można zareklamować swojego bloga, na początku u znajomych, których prosisz o udostępnienie Twojego bloga swoim znajomym, Ci swoim itd. I tak pocztą pantoflową, blog może stać się coraz bardziej znany. Na portalach społecznościowych możesz na bieżąco informować o nowych wpisach, reklamować swój sklep, jeżeli taki posiadasz. Często reklamodawcy znajdują blogerów właśnie na popularnych forach społecznościowych.

9. Wizerunek specjalisty, eksperta.

własna marka ekspercka z blogiem

Gdy Twój blog rozwinie się i zyska dużą popularność i rozgłos, możesz stać się znaną postacią, będziesz zapraszany na spotkania i duże wydarzenia. Oczywiście nie stanie się tak od razu, do tego potrzeba kilku lat i dużo włożonej pracy, ale jest to możliwe. Jest to szczególnie prawdopodobne, gdy prowadzisz bloga eksperckiego, masz dużą wiedzę w danej dziedzinie. Są blogerzy, którzy kilka lat temu zakładając bloga, nie mieli pojęcia, później będzie on ich głównym źródłem utrzymania, a oni sami będą bywać na imprezach, gdzie bywają znani celebryci.

10. Buduj markę własną.

Odważ się i zacznij budować swoja własną markę. To wyróżni Cię spośród tłumu innych blogerów, pozwoli zaistnieć na rynku i wyróżni Twój blog wśród innych, o podobnej tematyce. Dzięki prowadzeniu bloga i zbudowaniu własnej marki możesz liczyć, że zauważy Cię ktoś, kto będzie chciał nawiązać z Tobą współpracę i zaoferować Ci wymarzoną pracę. Dotyczy się to głównie osób, które prowadzą bloga z ważnej dziedziny. Własna marka zwiększa również szanse na pozyskanie przynoszących zysk reklam, przyczyni się też do tego, że znana marka zaproponuje Cię współpracę.

Jeśli już wiesz jak zarabiać na blogu, czas zbudować własny biznes. Dowiedz się jak założyć bloga.

Related Articles