Nauka niemieckiego w domu

Nauka niemieckiego kurs online z Chrisem

Kurs online od native speakera

Nazywam się Christian Förster (Chris Like) i stworzyłem dla ciebie multimedialne, interaktywne rozwiązanie do nauki niemieckiego w domu. Otrzymujesz kurs nauki niemieckiego od native speakera. Wyjeżdżasz do Niemiec do pracy? Planujesz wycieczkę do Berlina? Mój szybki kurs da ci solidne podstawy języka niemieckiego, które możesz nabyć wygodnie w domu.

W kursie “Niemiecki z Chrisem” przekazuję ci moją wiedzę jako native speaker języka niemieckiego i filolog germanista. W krótkim czasie poznasz kluczowe elementy języka niemieckiego, dzięki którym będziesz w stanie porozumiewać się w Niemczech. Dzięki licznym multimedialnym lekcjom i ćwiczeniom poprawisz takie ważne umiejętności jak mówienie, czytanie czy słuchanie w języku niemieckim.

 

 

nauka niemieckiego z Chrisem
Chris Like

Urodziłem się w Niemczech w Hanau, dorastałem w dwujęzycznej rodzinie: tata Niemiec, mama Polka. Przez wiele lat podróżowałem i przebywałem w dwóch krajach: w Niemczech i w Polsce. Obecnie mieszkam w Polsce i moją misją jest rozwój osobisty i zawodowy jednostki. Co ciekawe, nauka języka może ci pomóc zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Możesz poznać nowe miejsca, nowych ludzi i zdobyć dobrze płatną pracę w Polsce i w Niemczech, Austrii czy Szwajcarii.

Szybka i komfortowa nauka
Kurs online "szybki start" jest błyskawicznym i skutecznym rozwiązaniem, by w krótkim czasie opanować podstawy języka niemieckiego. Poszczególne lekcje są dobrze przyswajalne, gdyż krok po kroku, w małych porcjach przekazują ci praktyczną wiedzę.
kurs nauki niemieckiego
Symulacje konwersacji
Ten kurs języka niemieckiego zawiera nagrania wideo symulujące konwersacje. Występuję w nagraniach, mówię do ciebie i zostawiam chwilę czasu na twoją odpowiedź. Dzięki temu lepiej przyswoisz sobie umiejętność rozmowy w języku niemieckim.
Nauka na praktyczne wykorzystanie języka niemieckiego
Mój kurs bazuje na praktycznym wykorzystaniu języka niemieckiego. Ponad sto lekcji i ćwiczeń opiera się na realistycznych sytuacjach, które przeżywa główny bohater.
nauka niemieckiego online
Różnorodność zadań przygotuje cię na różne sytuacje
Dzięki różnorodności zadań będziesz ćwiczył słownictwo, czytanie, mówienie i słuchanie. Lekcje są wspierane ilustracjami, nagraniami wideo oraz audio.
Multimedialne podejście
W kurs wpleciony jest historia Janka, młodego człowieka, który wybrał się do pracy w Niemczech. Opis różnych sytuacji, które on napotyka w połączeniu z ilustracjami, nagraniami audio i wideo pomogą ci lepiej i szybciej zrozumieć prawidłowości języka niemieckiego.
nauka niemieckiego
Ucz się gdziekolwiek jesteś
Ważna jest regularność przy nauce języka niemieckiego - zwłaszcza dla początkujących. Dlatego kurs jest dostępny wszędzie tam, gdzie masz dostęp do Internetu. Otworzysz go przy pomocy przeglądarki internetowej na komputerze i urządzeniu mobilnym.

Nauka niemieckiego w domu: dlaczego warto?

Zastanawiałeś się, dlaczego warto postawić na naukę niemieckiego w domu? Oto 20 powodów, dlaczego warto uczyć się niemieckiego w domu.

Możesz zdobyć dobrze płatną pracę w Polsce

Od zawsze w szkołach, na ulicach, wśród znajomych czy rodziny powtarzane było przekonanie, żeby uczyć się języków obcych, w tym niemieckiego. Jest to słuszne twierdzenie, ponieważ, w tym momencie, aby znaleźć dobrze płatną pracę w Polsce należy znać języki obce. Nie jest tak co prawda we wszystkich przepadkach, ale w większości korporacji w większych miastach wymagana jest ich znajomość. Przeważnie jest to angielski, jednak, kiedy znamy jeszcze dodatkowy – w tym wypadku – niemiecki, twoja atrakcyjność na rynku pracy zwiększa się o kilka pozycji. Dlaczego? Wielu zna angielski. Natomiast polskie firmy chcą eksportować do Niemiec. Potrzebują kogoś, kto napisze czy porozmawia po niemiecku. Kontakt z klientem zagranicznym jest na porządku dziennym. Jeżeli firma współpracuje z branżami niemieckimi, ktoś ze znajomością tego języka będzie na wagę złota! Wynagrodzenie na start to zwykle między 5000, a 10000 zł brutto. Pracę po nauce niemieckiego znajdziesz na tych portalach:

 

Możesz zdobyć dobrze płatną pracę za granicą

praca w Niemczech

To jest kolejny fakt, dlaczego warto znać dobrze język niemiecki. W okolicy Polski znajduje się wiele państw, w których językiem urzędowym jest język niemiecki. Pomijając już same Niemcy można wymienić m.in. Austrię czy Szwajcarię. W krajach tych jest o wiele lepiej rozwinięta gospodarka niż w Polsce. Kiedy decydujesz się wyjechać na zachód w pogoni za pieniądzem, pracodawca z pewnością zwróci uwagę na poziom twoich umiejętności językowych. Jak myślisz, kto prędzej zdobędzie upragnioną pozycję w wyżej wymienionych krajach: osoba znająca angielski czy język niemiecki? No, właśnie! Skoro w sąsiednich państwach jest ogromna liczba wolnych stanowisk, warto postawić na naukę niemieckiego!

Rozwój osobisty

W dzisiejszym świecie dużo mówi się na temat ciągłego doskonalenia swojej osoby. W tym celu wiele osób decyduje się na naukę nowych języków, w tym m.in. języka niemieckiego. Język niemiecki wyzwala drzemiącą w człowieku kreatywność oraz pozwala sprawdzić się w nowych sytuacjach. Często takich, które są problematyczne, a jedynie on może pomóc wyjść z opresji cało. Oprócz tego świadomość, że posiadłeś nową umiejętność, będzie pozytywnie wpływała na pewność siebie i pomoże nawiązywać nowe znajomości. A propos znajomości. Warto wziąć pod lupę i tę możliwość.

Nowy język wpływa na poznawanie nowych, ciekawych ludzi

Język otwiera bramy do poznawania nowych ludzi. Przykład: kiedy jesteś na wycieczce w Wiedniu czy Berlinie na pewno przeszkodą nie będzie porozmawiać po angielsku. Kiedy, jednak udowodnisz nowo poznanemu przyjacielowi/przyjaciółce, że władasz jego ojczystym językiem, wtedy na pewno zdobędzie kilka punktów więcej w hierarchii turystów. Być może zaowocuje to czymś więcej niż tylko znajomością! Na pewno będziesz mógł liczyć na wyjątkową podróż po danym mieście w jego ojczystej gwarze. Oprócz tego, swoje umiejętności językowe można szlifować z ludźmi przez internet. To też pozytywnie wpływa na poznawanie nowych przyjaciół.

Niemiecki jest językiem sztuki, kultury i nauki

Poznanie języka niemieckiego od podszewki pozwoli na poznanie wielu wybitnych dzieł w ich ojczystym języku. Niemcami byli tak wielcy pisarze, jak m.in Franz Kafka, Johann Wolfgang von Goethe czy Thomas Mann. Czytanie ich twórczości w ich ojczystym języku może nadać nowy wymiar dramaturgii i wielkości tych utworów. Ponadto Niemcy kojarzą się także z takimi wybitnymi kompozytorami jak Ludwig van Beethoven, Wolfgang Amadeus Mozart czy Johann Sebastian Bach. Poznanie kultury Niemiec z pewnością pomoże zrozumieć i pogłębić strukturę geniuszu, jakim operowali. A jest co odkrywać! Niemcy oferują wiele pamiątek i obiektów muzealnych związanych z tymi ikonicznymi postaciami.

Pożywka dla mózgu

Ucząc się języka niemieckiego nawet przez godzinę dziennie będzie prawdziwym treningiem dla Twojego mózgu. Mózg nie różni się specjalnie od innych organów zawartych w ciele człowieka. Mam tu na myśli to, że, aby się rozwijać musi być codziennie pielęgnowany regularnymi ćwiczeniami. Idealnym treningiem może być nauka niemieckich słówek.

Podróże – te małe i duże!

Niemcy, jako obywatela Państwa posiadającego jedną z najbardziej rozwiniętych gospodarek na świecie, mają za co ten świat zwiedzać! Mało tego… Mają całkiem sporo czasu do wygospodarowania czasu na krótki city-break czy dłuższy wyjazd, gdyż mają do przeznaczenia aż 6 tygodni urlopu! Według prowadzonych statystyk Niemcy wydają zdecydowanie więcej pieniędzy na zagraniczne wczasy niż reszta mieszkańców Europy. Z resztą… Gdzie się nie pojedzie to wszędzie można spotkać kogoś z Niemiec! Czy to Wyspy Kanaryjskie, Włochy czy Tunezja. Dużą popularnością cieszą się również wycieczki za Ocean Atlantycki, a precyzując Stany Zjednoczone. Bardzo dużo wycieczek dla Niemców organizowanych jest w Nowym Jorku czy Kaliforni. Obywateli Niemiec można spotkać wszędzie. Zastanów się: Czy ty nie chciałbyś zwiedzić Niemiec, Austrii czy Szwajcarii?

Książki, książki, książki

Już wyżej wspominałem, że dziedzictwo kulturowe Niemiec jest bardzo bogate. W przeciwieństwie do naszego pięknego kraju czytają oni o wiele więcej książek. Ostatnie badania pokazały, że 1/3 Polaków nie posiada w swoim domu ani jednej książki! Oprócz tego, tylko 37% badanych potwierdziło, że w ciągu roku sięgnęli choćby po jedną! Natomiast co czwarty Niemiec czyta książki codziennie. Dlatego też niemieckie księgarnie wydają ponad 80 000 książek w ciągu roku! Nie wszystkie, jednak mają swój przekład na polski czy nawet angielski, więc, jeżeli jesteś fanem niemieckiej literatury warto by było podszkolić ten język. Dotyczy to również sytuacji, gdy szukasz fachowych publikacji, które omawiają temat, do którego jest mało literatury w Polsce. Ponadto czytanie niemieckich publikacji, książek czy recenzji również korzystnie wpływa na rozwój umiejętności językowych.

Ćwiczenie samodyscypliny

Ćwiczenie języka niemieckiego może być nie lada próbą dla ludzi o słomianym zapale i słabej samodyscyplinie. Aby być w tym mistrzem trzeba wykazać się stalowymi nerwami oraz cierpliwością. Jeżeli chcesz, aby Twój kwiatek urósł i był piękny oraz wielki musisz go codziennie, wytrwale podlewać wodą. To samo jest z językiem. Jeżeli chcesz mówić perfekcyjnie w języku niemieckim musisz każdego dnia go ćwiczyć, choćby przez pół godziny. Nie istotne jest to, w jaki sposób. Możesz uczyć się dziesięciu czy dwudziestu nowych słówek, obejrzeć serial po niemiecku czy posłuchać niemieckiego albumu hip hop. Ważne, aby mieć stały kontakt z językiem. Wyobrażaj sobie, jaki sukces odniesiesz, gdy będziesz władał językiem niemieckim. Ta wizja pomoże ci utrzymać dyscyplinę.

Nauka języka niemieckiego nie jest taka trudna

Język niemiecki nie jest wcale taki trudny, jakby mogło się wydawać na pierwszy rzut oka (albo ucha). Jeżeli znasz choćby podstawowe słówka w języku angielskim to będzie Ci zdecydowanie łatwiej. Jeżeli posługujesz się nim już w stopniu zaawansowanym to już prawie witasz się z gąską! Sęk w tym, że język niemiecki i angielski należą do języków z grupy germańskich. Wynika z tego fakt, że mają bardzo dużo cech (w tym wypadku słówek) wspólnych. Chociażby kolory czy miesiące. W nauce języka niemieckiego może pocieszać również fakt, że posiada o wiele mniej czasów (jest w nim pięć) do przyswojenia niż jego angielskich kuzyn. Nauka języka niemieckiego jest niezależna od wieku, wystarczy chcieć i działać, co potwierdza ciekawy artykuł na portalu Fokus. Okazuje się, że wszyscy mamy pamięć do języków.

Niemiecki slogan w Polsce? Jak to?

Brzmi irracjonalnie? Jednak to prawda. Znając chociażby podstawy języka niemieckiego często łatwiej zrozumiesz ludzi na Śląsku czy w stolicy Wielkopolski – Poznaniu. Jak wiadomo każdy region w Polsce ma swój własny slang. Slang poznaniaków jest przepełniony tzw. germanizmami. Poznaniacy używają takich słów jak m.in:
• rajcować (rozmawiać),
• lajsnąć (kupić),
• fyrtel (część miasta),
• sznytloch (szczypiorek).
To samo tyczy się gwary Śląskiej. Można spotkać takie określenia, jak cug (pociąg), brejle (okulary) czy tanksztela (stacja benzynowa). Ponadto przejawia się to w takich czasownikach, jak glancować (czyścić) czy luftować (wietrzyć). Na Wikipedii znajdziesz więcej germanizmów.

Sposób na dodatkowe pieniądze

niemieckie pieniądze euro monety bilony

Coraz więcej młodych ludzi wie, że dobrym sposobem na samodoskonalenie i zwiększenie swoich szans na rynku pracy jest nauka języka niemieckiego, choćby w domu. Ty, jeżeli będziesz już dobrze panował nad tym językiem, możesz udzielać korepetycji z języka niemieckiego. Co prawda konkurencja jest duża, ale zapotrzebowanie jeszcze większe, bo nie tylko młodzi ludzie chcą się go nauczyć. Oprócz tego szkoły językowe cały czas udostępniają dodatkowe wakaty dla lektorów. Nie dość, że będziesz cały czas szlifował umiejętności, to zdobędziesz dodatkowe środki pieniężne (np. na podróże). Jako korepetytor możesz się promować na następujących portalach:

 

Komfort w każdym miejscu na ziemi

Język niemiecki jest jednym z najczęściej używanych języków na świecie. Wyjeżdżając na urlop czy na weekendowy wyjazd ze znajomymi i znając język niemiecki, możesz mieć pewność, że nie zbłądzisz szukając swojej wymarzonej atrakcji turystycznej czy dobrego jedzenia. Oprócz tego poza lokalnym społeczeństwem jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że spotkasz jakąś grupkę niemiecką, która chętnie rozwiąże Twój problem. Pomijając fakt, że również Ty możesz okazać się dla kogoś zbawieniem u nas w Polsce. Nad polskim morzem bardzo często słychać niemieckie głosy aż proszące się o to byś pokierował nimi na najlepszą rybkę w mieście!

Brak marnotrawienia czasu

Nauka niemieckiego w domu sprawi, że kiedy będziesz kładł się do łóżka, będziesz wiedział, że nie poświęciłeś swojego czasu w ciągu dnia zwyczajnie na głupoty. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo marnotrawi swój czas. Zamiast po raz kolejny przesuwać palcem z góry na dół tablicę na Facebooku, lepiej poświęcić ten czas na naukę kilku słówek czy przypomnienie sobie wczorajszej lekcji z niemieckiego. Jestem przekonany, że rozwój językowy, jakiego doświadczysz, przyniesie Ci więcej radości niż 50 nowych followersów na Instagramie.

Infografika: nauka niemieckiego, dlaczego warto.
Infografika: nauka niemieckiego, dlaczego warto. Możesz rozpowszechniać tę infografikę na podstawie licencji CC BY-ND 4.0.

 

Niemiecki duch sportowy

Nie warto zamykać się także w tym aspekcie. Każda narodowość przeżywa chwilę uniesienia sportowego zupełnie inaczej. W różny sposób na zwycięstwo będą reagować Polacy, Anglicy, Francuzi czy właśnie Niemcy. Jak pokazuje historia, Niemcy potrafią świetnie grać i zdobywać medale praktycznie w każdej dyscyplinie na świecie. Jest to imponujące. Biorąc pod uwagę zasługi w piłce nożnej to właśnie ona jest ich sportem narodowym. Z resztą podobnie, jak w Polsce. Nawet mieliśmy Polaków w reprezentacji Niemiec – Miroslava Klose czy Lukasa Podolskiego. Znając już niemiecki warto włączyć sobie niemiecki Eurosport i posłuchać, co komentatorzy mówią o reprezentantach. Polscy reprezentanci z kolei udowadniają również, że zaadaptowanie się na zachodzie nie musi być trudne. Mamy tam wielu naszych reprezentantów m.in. Łukasza Piszczka, Dawida Kownackiego, ale przede wszystkim kapitana – Roberta Lewandowskiego.

Prawidłowe decyzje dzięki nauce języka? Bardzo proszę!

Badania przeprowadzone w 2012 roku przez profesorów z Uniwersytetu w Chicago wykazały, że nauka języków obcych wpływa pozytywnie na podejmowanie decyzji. Ma to związek z analizą potencjalnych scenariuszy w języku obcym (w tym wypadku niemieckim). Jak sugerują naukowcy dokonanie wyboru w innym języku niż narodowy wpływa pozytywnie na dokonanie dobrej decyzji przez odpowiedni dystans poznawczy. Osoby, które potrafią posługiwać się wieloma językami, posiadają lepszy zmysł do podejmowania decyzji oraz potrafią spojrzeć na sprawę z bardziej krytycznego punktu widzenia. Jeżeli posługujesz się dopiero jednym językiem obcym podejmij dobrą decyzję i zacznij uczyć się niemieckiego.

Język niemiecki sposobem na opóźnienie demencji starczej i choroby Alzheimera

Choroby pamięci z wiekiem czasu dotkną na pewno bardzo duży procent społeczeństwa. Osoby, które posługują się biegle dwoma (lub więcej) językami sprawiają, że ich mózg staje się bardziej elastyczny i wygimnastykowany w stosunku do zmian. Kolejny raz powołajmy się na badania. Niejaka dr. Ellen Bialystok (nie mylić z Białymstokiem!) wykazała w swoich badaniach, że wielojęzyczni ludzie zaczęli zmagać się z demencją (przeciętnie) cztery lata później niż ci, którzy mówili tylko w jednym języku. Ma to analogiczny związek do choroby alzheimera. Ta choroba z kolei zaczęła dopadać osoby wielojęzyczne aż 5 lat później.

Sposób na bogatszą osobowość

Karol Wielki, czyli święty cesarz rzymski, król Franków i Longobardów powiedział w czasach swojej świetności następujące zdanie: “Poznać drugi język to tak, jakby otrzymać drugą duszę”. Trudno się z nim nie zgodzić, ponieważ posługując się językiem, tocząc długie dyskusje z niemieckimi przyjaciółmi, faktycznie będzie można poczuć się jak mieszkaniec Berlina czy Monachium. Para lingwistów Aneta Pavlenko i Jean-Marc Dewaele potwierdzili to w swoich badaniach. Przepytanych zostało ok. 2000 dwujęzycznych ludzi, a więcej niż połowa z nich stwierdziła, że kiedy posługuje się innym językiem to czują się jakby kimś innym. Ciekawe doświadczenie.

Ucz się ucz, to potęgi klucz!

Dziewiętnasty punkt kieruję już dla trochę młodszych, albo młodych duchem czytelników, którzy zastanawiają się jakie mają wybrać studia. Według wielu rankingów niemieckie uczelnie i uniwersytety plasują się w światowej czołówce. Do światowej czołówki zaliczanych jest aż 41 placówek uniwersyteckich pochodzących z Niemiec. Według znanego i prestiżowego magazynu Times Higher Education najwyższe miejsce wśród tej elity zajmuje Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana znajdujący się w Monachium. Dla pierwszoroczniaków kandydujących do którejkolwiek z tych uczelni, dostanie się jest piekielnie ciężkim zadaniem. Dla zagranicznych studentów perfekcyjny niemiecki to podstawa.

Język niemiecki może wpłynąć na znalezienie miłości

Tutaj wystarczy jedno słowo, które potwierdzi słuszność nauki niemieckiego. Jakie to słowo? Miłość. Nikt nie wie czy na wakacjach, w ciągu wymiany studenckiej czy na praktykach w liceum nie znajdziesz partnerki/partnera pochodzącej z Niemiec. Podczas weekendowego wyjazdu z kolegami, zwiedzając okoliczne miejsca np. w Berlinie czy Frankfurcie istnieje pewne prawdopodobieństwo, że możesz właśnie spotkać miłość swojego życia. I co zrobisz, jeżeli nie będziesz znał chociażby kilku prostych słów w języku niemieckim? Ważne jest, aby jadąc do danego kraju móc wymienić kilka prostych zdań w danym języku. Później już możecie szkolić go razem.

 

 

Nie zwlekaj! Już dziś możesz otworzyć sobie nowe możliwości dzięki nauce niemieckiego w domu! Zapisz się na kurs języka niemieckiego online: