Podnieś poczucie własnej wartości i poczuj się lepiej – kurs online

ZOBACZ KURS ONLINE

Jak się poczuć lepiej? Rozpal swoje Wewnętrzne Słońce! Dzięki temu pozbędziesz się niepewności, przestaniesz wątpić w swoje możliwości, będziesz wiedział jak zwiększyć samoocenę, podnieść niskie poczucie wartości. Dzięki budowaniu poczucia własnej wartości będziesz prowadził ciekawe życie. Znajdziesz sens. W dzieciństwie już kształtowały się w nas postawy i myśli na własny temat. To takie czynniki jak rodzice i szkoła programowali nas w pewnym kierunku. Zaprogramowali w nas, jak myśleć i co należy robić. Często nie są to pozytywne myśli, a w dodatku przeszkadzają w życiu. Jako dorosły człowiek mamy je wciąż w sobie. Od naszych myśli, od tego co myślimy na temat ludzi i świata wpływa na poczucie własnej wartości, na pewność siebie i w rezultacie na nasze postępowanie.

Niestety zamiast kierować się działaniem w zgodzie ze sobą, często ulegamy tym programom od rodziców i szkoły. Takie programy to inaczej przekonania. Przekonania to zlepek negatywnych myśli, dlatego mówię o nich jako o pochłaniaczach energii. To one przeszkadzają, by żyć w zgodzie ze sobą i prowadzić satysfakcjonujące życie.

Co zrobić? Nauczyć się świadomie zauważać pochłaniacze energii i je pokonywać. W ten sposób zbudujesz pozytywne myślenie oraz pozytywne przekonania. Jakie to są pozytywne przekonania? To takie, które będą wspierać w życiu zgodnym z tym, co dla ciebie osobiście jest ważne. Uwolnij się od pochłaniaczy energii i zacznij robić swoje!

Zobacz mój kurs online: budowanie poczucia własnej wartości

Czym jest poczucie własnej wartości?

Poczucie własnej wartości to w najprostszym określeniu opinia o sobie, ukształtowana na podstawie własnych doświadczeń, sukcesów lub porażek oraz informacji o nas samych ze środowiska zewnętrznego. To suma przekonania o własnej sprawczości i szacunku do siebie. To też umiejętność trzeźwego oceniania swoich umiejętności, cech i talentów oraz świadome wyróżnienie swoich wad i zalet. Jednak są to tylko niektóre czynniki składające się na odczuwalny poziom naszej własnej wartości. Każdy z nich ma swój wkład na całość naszej samooceny (tu synonim poczucia własnej wartości). Jeden czynnik może mieć większy, drugi mniejszy. Wszystko jest kwestią indywidualną. 

Sami jako jednostka tworzymy obraz własnej osoby na potrzeby własne, tudzież środowiska zewnętrznego. To jaki ten obraz stworzymy wpływa na wiele aspektów życiowych, np. na relacje z innymi, ale też z samym sobą. Ma również wpływ na sposoby reagowania emocjonalnego na wszelkiego rodzaju sytuację oraz nasze myślenie. Należy być tego w pełni świadomym i świadomie tworzyć ten obraz.

Samoocena, utożsamiana z poczuciem własnej wartości jest szerszym spojrzeniem na nas samych, ale nie tylko. Wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie, karierę zawodową oraz życie rodzinne. Warto jednak zwrócić uwagę, że w zależności od poziomu naszej samooceny zależy również to jak postrzegamy cały świat wokół, a przede wszystkim innych ludzi. Poczucie własnej wartości wpływa również na naszą motywację i chęci do podejmowania wszelkich działań.

To jak ocenimy naszą wartość i jak postrzegamy siebie ma duży wpływ na naszą karierę. Dzięki świadomej ocenie naszych mocnych i słabych stron mamy duże możliwości do odpowiedniego dobrania ścieżki zawodowej lub też pełen obraz rzeczy które należałoby w sobie zmienić lub też postarać się naprawić. Świadomość swoich słabych stron pozwala na ich świadome niwelowanie, poprawę i oswojenie się z nimi. Im lepiej znamy samych siebie i swoje wady, tym lepiej radzimy sobie z funkcjonowaniem w pracy i nie tylko. 

Każda osoba subiektywnie ocenia siebie. Poczucie naszej wartości może być zależne od wielu czynników i w zależności od obecnej sytuacji może się wahać. To jaki mamy status społeczny, czy akurat podejmujemy się obecnie jakiejś pracy, ale również nasze relacje rodzinne i przynależność do grup społecznych ma ogromny wpływ na naszą samoocenę. Jeśli otaczamy się ludźmi z gorszym statusem społecznym czy chociażby z gorszą sytuacją finansową nasze poczucie własnej wartości jest większe. 

Badania pokazują, że samoocena jest zupełnie inna w przypadku mężczyzn i kobiet. Badane kobiety w wielu przypadkach mają niższą średnią samoocenę niż badani mężczyźni. Na taki wynik ma również wiele różnych czynników, takich jak wykształcenie, środowisko, ale również przeszłe osiągnięcia. Sukcesy lub porażki z wcześniejszych okresów życia kształtują naszą samoocenę w ogromnym stopniu. Jednak jest to też zależne czy nie ujmujemy naszym osiągnięciom, ani też czy w skrajnych przypadkach nie zawyżamy ich wartości.

Możemy spotkać się z optymalnym poczuciem własnej wartości, ale również z jego skrajnymi poziomami. Zaniżona samoocena to tendencja do przypisywania sobie znacznie mniejszych możliwości niż rzeczywiście posiadane. Natomiast zawyżona samoocena to tendencja do przypisywania sobie możliwości znacznie wyższych niż posiadane. Zawyżone poczucie własnej wartości charakteryzuje się bez krytycyzmem w podejściu do samego siebie i swoich osiągnięć w wykonywanych zadaniach.

Sprawdzenie poziomu poczucia własnej wartości jest niejako punktem wyjścia pozwalającym na świadome funkcjonowanie.  Staje się kluczem do rozwoju swojego potencjału w wielu sferach. Nasze życie staje się celowe oraz ukierunkowane na odnoszenie sukcesów i tworzenie lepszych życiowych warunków.  Dlatego właśnie warto zadbać o odpowiednio wysokie poczucie własnej wartości. Należy tylko pamiętać by nie popadać w żadną skrajność w samoocenie. Zbyt niskie poczucie własnej wartości wiąże się z trudnościami życiowymi, wycofaniem i zamknięciem w sobie. Jednak zbyt wysokie poczucie własnej wartości wiąże się z wywyższaniem swojej osoby, umniejszaniem innym i zbyt dużym ego. 

Niskie poczucie własnej wartości – charakterystyka

Niskie poczucie własnej wartości może objawiać się w różny sposób, jednak bez względu na jego oznaki bardzo często niesie za sobą negatywne skutki. Osoba o zaniżonym poczuciu własnej wartości bardzo często myśli negatywnie, odczuwa brak motywacji do działania. Bardzo często niskie poczucie własnej wartości wiąże się z brakiem asertywności na różnych życiowych płaszczyznach jak również z nieuzasadnionym poczuciem winy. 

Jednostki z zaniżoną samooceną popadają w pułapkę perfekcjonizmu. Umniejszają swoim poczynaniom i czują się niewystarczająco dobrzy w wykonywanych zadaniach więc starają się jeszcze bardziej. Mogłoby się wydawać, że w dążeniu do perfekcji nie ma nic złego, jednak jeśli jest ona uwarunkowana zaniżonym poczuciem własnej wartości będzie się objawiać wręcz przesadnym perfekcjonizmem w każdej czynności, nawet najdrobniejszej. Czynności i zadania wykonywane lepiej niż poprawnie nie satysfakcjonują takich osób. Często właśnie z tego powodu osoby poddają się bo są przekonane, że pod żadnym pozorem nie osiągną perfekcji w wykonywanym zadaniu 

W takich przypadkach osoba zmaga się z nieradzeniem sobie z krytyką, brakiem pewności siebie jak również często opiera swoją samoocenę tylko na opinii innych. Bez względu czy jest ona obiektywna czy też nie. Takie osoby odczuwają niezadowolenie z życia, brak szczęścia oraz negatywnymi myślami odnośnie każdego następnego działania i każdej sfery życiowej. 

Osoba o niskim poczuciu własnej wartości będzie mieć większe problemy w nawiązywaniu wszelkich więzi, znajomości oraz relacji. Jak również niska samoocena może przełożyć się na trudności w znalezieniu odpowiedniej dla siebie pracy czy też najzwyczajniej trudności funkcjonowania w społeczeństwie. Nie od dziś wiadomo, że relacje w życiu są kluczowe, dlatego należy o ten aspekt zadbać. 

W wielu przypadkach, gdy dana osoba zmaga się z zaniżonym poczuciem własnej wartości stara się je podnieść, jednak robiąc to nieświadomie może działać destruktywnie na siebie. Do takich działań należą, np. zaspokajanie potrzeb innych kosztem siebie, unikanie wszelkich sytuacji w których dana osoba może być oceniona. Taka osoba często próbuje dopasować się do swojego otoczenia za wszelką cenę, nierzadko z negatywnymi konsekwencjami. 

Nie należy podejmować prób podnoszenia własnej wartości poprzez jednorazowe akty. Chęć podniesienia swojej samooceny powinna być długotrwałym procesem. Działania o mniejszej mocy sprawczej lecz regularne i spokojne dadzą znacznie lepsze efekty niż działania niemal agresywne, które kończą się klęską i jeszcze większym obniżeniem samooceny. Bardzo często takie jednostki starając się przypodobać społeczeństwu i otoczeniu pozbawiają się niemal całej życiowej energii.

W wielu przypadkach niska samoocena podyktowana jest opinią innych ludzi, negatywną i nierzadko niemal całkowicie subiektywną. W takich przypadkach osoba odbierając negatywne opinie na swój temat zaczyna je przyswajać,  po czym się z nimi utożsamia. W następnej kolejności sama zaczyna krytycznie podchodzić do każdej wykonywanej przez siebie czynności. Wtedy pojawia się możliwość popadania w przesadny perfekcjonizm lub pogodzenie się z takimi opiniami. 

Ważnym aspektem dotyczącym samooceny jest to aby nie uzależniać jej od opinii innych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że takie komentarze często nie są w żadnym stopniu konstruktywne, a ich wypowiadanie ma na celu tylko i wyłącznie urażenie danej osoby. Jeśli dany komentarz będzie obiektywny lub będzie konstruktywną krytyką, nie będzie miał tak negatywnego skutku na poczucie własnej wartości. 

W sytuacji gdy mamy styczność z osobą o widocznie zaniżonej samoocenie dobrym rozwiązaniem jest naturalna pomoc. Miły komentarz odnośnie danej osoby czy też zadania jakie wykonała. Należy jednak pamiętać, że powinno to być jak najbardziej naturalne i szczere. Kłamstwa i nieudolne próby udawania i przesadzania mogą przynieść odmienne rezultaty niekorzystne dla każdej ze stron. Dlatego lepiej obdarować szczerym komplementem o mniejszym rozmiarze niż sztucznie ogromnym. 

Wysokie poczucie własnej wartości – charakterystyka

Osoby z wysoką samooceną, jeśli jest ona nie przesadnie wysoka, mają życie pełne sukcesów, szczęścia oraz swego rodzaju łatwość funkcjonowania w społeczeństwie. Wysokie poczucie własnej wartości sprawia, że życie danej osoby staje się proste, ludzie z wyższą samooceną znacznie łatwiej podejmują wszelkie decyzje, bez względu na życiowy aspekt. Wysoki poziom własnej wartości sprawia, że ludzie nie boją się konsekwencji swoich decyzji, działają i są przekonani, że bez względu na okoliczności są w stanie poradzić sobie z większością możliwych komplikacji. 

Dana jednostka z wysoką samooceną ma zdecydowanie większe aspiracje i odczuwa większe możliwości niż osoba z zaniżoną samooceną. Taki człowiek stawia sobie wysokie cele i dąży do ich osiągnięcia, będąc świadomym swojej wartości. Bez względu na wady taka osoba doskonale potrafi sobie z nimi poradzić i niemal przekuć je na swoją korzyść. 

Wysokie poczucie własnej wartości wiąże się z asertywnością. Taka osoba nie potrzebuje przypodobać się żadnemu środowisku na siłę i wie, że niezależnie od opinii innych jej wartość nie maleje. W takich przypadkach nie ma uzależnienia swojego samopoczucia od opinii czy też obecności ludzi wokół. Takie osoby są świadome, że nawet same potrafią osiągnąć możliwie jak najwięcej swoich celów. 

Zatem również można zauważyć, że osoby ze zdrowym poczuciem własnej wartości tworzą znacznie lepsze i trwalsze związki. Są one w wielu przypadkach znacznie bardziej satysfakcjonujące niż w przypadku osób z zaniżoną samooceną. Nie następuje tu konieczność ciągłego zapewniania o uczuciach. Takie osoby nie uzależniają się w żadnym stopniu od partnera i dają mu znacznie większą swobodę. Związki z osobą o wysokim poczuciu własnej wartości są więc prostsze, ale zarazem dają znacznie większe poczucie komfortu. 

Jak pokazują badania, osoby z wysoką samoocena są szczęśliwsi i odczuwają większą satysfakcję z życia niż te z zaniżoną samooceną. Ich życie towarzyskie jest lepsze również jak życie zawodowe. Takie jednostki potrafią śmiać się z własnych błędów, posiadają dystans do siebie. Również wysoki poziom własnej wartości wiąże się z chęcią podejmowania wyzwań i dążenia do ich realizacji z ogromnym zapałem. Nawet największe potknięcia nie są w stanie ich powstrzymać co przekłada się na realne sukcesy w życiu. 

Warto zwrócić również uwagę na fakt, że takie osoby bardzo chętnie otwierają się na nowe i nieznane okoliczności. Nie boją się zmian, a wręcz przeciwnie. Traktują zmiany jako kolejne wyzwania i odczuwają satysfakcję ze swoich możliwości opanowania w każdej sytuacji. Jeśli uważają, że coś nie służy ich zdrowiu po prostu starają się to zakończyć. Odczuwają mniejszy strach przed nieznanym. 

Należałoby jeszcze pamiętać, że w przypadku osób z wysokim poczuciem własnej wartości odczuwa ona większy komfort psychiczny, co za tym idzie jest zdrowsza na wielu płaszczyznach. Jest nie tylko szczęśliwsza, ale również namacalnie widać tego efekty w postaci funkcjonowania mózgu takiej osoby. Tak więc nasza samoocena ma realny wpływ na nasze zdrowie. 

Dodatkowym plusem wysokiego poczucia własnej wartości jest świadomość naszej ceny. Osoby z wysoką samooceną są statystycznie mniej wykorzystywani i niezadowoleni ze swoich wynagrodzeń za wiele rzeczy i umiejętności. Wiedzą do czego dążą i znają swoją cenę, która jest na optymalnym poziomie i trzymają się swoich założeń aż do końca. 

Jak podnieść niskie poczucie własnej wartości? 

Mogłoby się wydawać, że wysoka samoocena sprzyja osiąganiu sukcesów. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że w wielu przypadkach to osiągane sukcesy pomagają nam wzmocnić nasze poczucie własnej wartości. Gdy zmagamy się z zaniżoną samoocena, nie jest łatwo to zmienić natychmiast. Takie zmiany są znacznie głębsze i wymagają ciągłej pracy nad samym sobą. Jednak nie są nierealne. 

Na podniesienie samooceny sposobów jest bardzo dużo. Jednak najważniejszą rzeczą jaką należałoby zrobić jest zaprzestanie wysłuchiwania opinii innych na nasz temat. Nie przynoszą one nic dobrego. Najlepszym rozwiązaniem jest unikanie osób, które krytycznie do nas podchodzą. Bez względu czy zadanie jakie wykonujemy się zrobione dobrze, czy też źle. Jeśli odetniemy się od tych opinii, zauważymy że nasze możliwości i umiejętności są znacznie większe niż nam się wydawało. 

Bardzo ważnym elementem jest również obiektywne ocenianie poczynań jakich dokonujemy. Osoby z niskim poczuciem własnej wartości mają tendencję do umniejszania swoim osiągnięciom. Wszystko wydaje im się zrobione w nieodpowiedni sposób, co prowadzi do krytycyzmu, który dostarczamy sami sobie niemal cały czas. Należy obiektywnie spojrzeć na postępy i nagrodzić się dobrym słowem, czasami w przypadku bardzo niskiej samooceny dobrze jest zwiększać znaczenie danego zadania, które wykonaliśmy dobrze. 

Jeśli mowa o podniesieniu poczucia własnej wartości należy zwrócić uwagę na to jak sami o sobie mówimy. Jakim tonem się zwracamy i co sobie przekazujemy. Najlepszym rozwiązaniem byłoby całkowite wymazanie obrazu siebie i stworzenie go na nowo. Odpowiedni ton i sposób zwracania się do samych siebie pomaga nam w podniesieniu samooceny. Ważne by zwracać się do siebie z miłością i pełnym szacunkiem. 

W przypadku budowania swojej samooceny, naprawiania jej i wzmacniania, dobrym rozwiązaniem jest spisanie na kartkę swoich mocnych i słabych stron. Piszemy wszystko co przyjdzie nam do głowy, nawet najmniejsze drobnostki. Gdy mamy już obie listy, bierzemy część z wadami i staramy się zastąpić je naszymi wypisanymi zaletami, jeśli jest to ciężkie, wpisujemy nową zaletę, którą chcemy w sobie wypracować.

Niskie poczucie własnej wartości wiąże się bardzo często z wielkim rozchwianiem emocjonalnym, stresem i wieloma negatywnymi emocjami. Jeśli chcemy podnieść swoja samoocenę dobrze jest postarać się chociaż na kilka minut w ciągu dnia odciąć od negatywnych emocji. Bez względu czy skusimy się na wysiłek fizyczny czy też medytację lub modlitwę możemy uzyskać efekty oczyszczenia umysłu bardzo szybko. 

W przypadku gdy wybieramy wysiłek fizyczny mamy również kolejny punkt do listy. Ponieważ niski poziom własnej wartości może wiązać się z negatywnym postrzeganiem własnej sylwetki. W tym przypadku nie pozostaje nam nic innego jak dbanie o dietę i odpowiednią ilość ruchu w ciągu dnia. Wtedy mamy gwarancję poprawienia naszego samopoczucia, sylwetki oraz samooceny. Dobry wygląd może bardzo pozytywnie wpłynąć na nasze postrzeganie siebie

Nie łatwo jest jednak pracować nad samym sobą, zwiększenie samooceny nie jest zadaniem prostym oraz w żadnym stopniu szybkim. To ciągła praca nad sobą i stawianie sobie za każdym razem nowych, wyższych celów i stopniowe osiąganie ich w zależności od własnych możliwości. Nie należy jednak zapominać, że sami mamy największy wpływ na to kim jesteśmy i jak się ze sobą czujemy. Nikt nie ma prawa zaburzać nam naszej wizji. 

Sprawdź mój kurs – tam dowiesz się więcej na temat podniesienia poczucia własnej wartości: budowanie poczucia własnej wartości